Acil Problemler

    Sıcak soğuk hassasiyeti birkaç saniyede aniden ve çok şiddetli olduysa dişin içindeki canlı kısım bir parça açılmış olabilir (çürük veya kırık nedeniyle). Eğer ağrı sıcak soğuktan sonra bir dakikadan fazla sürüyorsa dişin canlı bölümü enfekte olmuş demektir. Bu da kanal tedavisi yapılması gerekebileceğini gösterir. Asla aspirin, alkol gibi şeyleri diş dokusuna koymayın. Faydası olmayacağı gibi sadece diş etlerinin yanmasına sebep olur.

    Şiddetli gece ağrısı en sık rastlanan ve şikayetçi olunan durumlardandır. Şiddetli ağrının nedeni genelde ileri derecede çürümüş bir dişin iltihaplanmaya başlamasıdır. Yeni oluşan iltihabın, dişin sinirinde hasara başlaması ve dişin dışına doğru yayılmaya çalışması dokularda baskı ve dolayısıyla ağrı oluşturur. Ağrı kesiciler kısa bir süre etki gösterdikten sonra yetersiz kalır. Bu gibi durumlarda diş hekimine başvurmalısınız. Gerekirse bir süre antibiyotik tedavisi ile enfeksiyon baskılanır. Sonrasında anestezi yapılarak  dişin sinirinin alınarak kanal tedavisi yapılması gerekebilir.

    Kaza, darbe vb nedenle yetişkin veya süt dişi kırıldıysa veya düştüyse kullanılabilme ihtimali nedeniyle vakit geçirmeksizin süt veya serum içerisine (bulunamazsa tükürük içine de olabilir) konulup diş hekiminize başvurun.

     Dişlerinizin arasına kürdan vb sert maddelerin sıkışması sonucu gittikçe ağrınızın artma ihtimaline karşı diş hekiminize başvurun.

GermanTurkish