Kuronlar ve Köprüler

Bizim için ağız sağlığı bir bütündür.

İsterseniz, tek bir dişin kaybında bile oluşabilecek problemleri açıklayalım :

Diş sağlığında en önemli ( rehber ) dişler olan ve 6 yaşında çıkan 1. Büyük azı dişleri,( ne yazık ki genellikle süt dişi sanılıp,önem verilmediğinden) çekilmektedir.

Bunun sonucunda ilk başta “canım alt tarafı bir diş çekildi n’olur yani” diye düşünüldüğünde bakın zamanla neler meydana gelebiliyor…

Çekilen dişin yan komşuları çekim boşluğuna doğru kayarlar, çekilen dişin karşıt dişi çekim boşluğuna doğru uzama gösterir ve doğru temas noktaları ortadan kalkan diğer dişlerde de çürükler başlar.

Bu olayın bir başka sonucu da basit bir örnekle açıklamak gerekirse : Şehir merkezlerinde bitişik nizam denilen yanyana yapılan yapılardan ortadaki yıkıldığında, yandaki yapıların temelleri de zayıflar, mutlaka destek yapmak gerekir.

Diş eksikliği ve yerine protez yapılmaması sonucu ortaya çıkan diğer problemler ise :

Çiğneme eksikliği ile ortaya çıkan sindirim bozuklukları ve hastalıkları, kayıp dişin konumuna göre konuşma bozuklukları ve estetik sorunlar olarak ortaya çıkar…

Köprü protezlerinin nasıl yapıldığına gelince :

İlk olarak çekilen dişe komşu olan dişlerin preparasyonu -hazırlığı- yapılır. Varsa çürükleri temizlenir ve konik bir hale getirilerek ölçüsü alınır. Laboratuvarda modelaj ,döküm ve fırınlama aşamalarından sonra son provalar yapılır. Uygunluğu onaylanan protez cila için tekrar fırına konur.Sonuçta eksik dişin ve destek dişlerin yerlerine hazırlanmış olan köprü protezi simante edilir.( yapıştırılarak sabitlenir)

Kron ve köprülerin yapımından sonra diş ve diş eti bakımı altta kalan dişlerinin ömrü açısından yine önemlidir. Köprü yapımından sonra diş eti iltihaplanır ve çekilirse köprünün altında açıklık oluşur ve bu açıklıktan diş çürüyebilir soğuk ve sıcak hassasiyeti yapabilir. Köprülerin tavsiye edilen maksimum kullanım ömrü on yıldır. Hijyene dikkat edilmezse kullanım ömrü oldukça kısalır.

GermanTurkish