Periodontoloji (Dişeti Hastalıkları)

Dişetleri dişlerin formunun ve şeklinin sağlanmasında çerçeve görevi görmektedir. Periodontal hastalık, dişlerimizi saran dişeti dokularında meydana gelen ve devamında kemik dokusunda harabiyete  yol açan enfeksiyondur.

Periodontal hastalığın belirtileri nelerdir?

Ağız kokusu, dişeti kanaması, Kırmızı, hafif büyümüş, hassas dişetleri, dişeti çekilmeleri bu hastalığın belirtilerindendir.

Periodontal hastalıklar; genellikle uzun yıllar hafif belirtilerle seyreden ve ileriki yaşlarda en çok diş kaybına neden olan rahatsızlıklardan biridir. Genç yaşlardan itibaren gereken önem verilmelidir.

Ağız ve diş sağlığının temelini oluşturan dişeti sağlığının korunmasında periyodik diş hekimi kontrolü ve profesyonel diş temizliği büyük önem taşımaktadır.

Dişler tam olarak temizlenmezse, üzerlerinde ve aralarında biriken yiyecek artıkları mevcut bakteri sayısında ciddi artışa neden olur. Bakteri plağı diş çürüklerinin ve dişeti iltihaplarının baş sorumlusudur, zamanla tükürüğün çökelmesi sonucu diş taşlarını oluşturur. Dişeti iltihabının ise ilk belirtisi dişetinde kanamalardır. Dişetlerinde renk, şekil bozuklukları ve ağız kokusu oluşabilir.

Dişeti iltihabının neden olduğu diş kayıpları, çürüklerin neden olduğu diş kayıplarından çok daha fazla. Dişeti hastalıklarının nedenlerine baktığımızda sigara ağız içi mukozası ve dişetleri için de çok zararlıdır. Genetik yatkınlık %25-30 oranında etkilidir. Hormonal dalgalanmalar, hamilelik, menapoz, mensturasyon gibi hormonal değişikliklerin yoğun olduğu dönemlerde ağız hijyeninize özellikle özen göstermeniz gerekir.

GermanTurkish